Mutatjuk, milyen területeken előzött meg minket a technológia
2023. szeptember 20. 12:41
Vitatott kérdés, hogy a programozás, írás, beszédfelismerés és egyéb területeken jobban teljesít-e a mesterséges intelligencia, mint mi, emberek. A Contextual AI most választ adott ezekre a kérdésekre, és megmutatta, mikor haladta meg a technológia az emberi képességeket, már amennyiben meghaladta azokat.
2023. szeptember 20. 12:41
4 p
1
1
12
Mentés
Fekete Kíra
A Makronóm Intézet elemzőjének írása.
A ChatGPT megjelenésével egyértelművé vált, hogy a technológia elképesztően gyorsan fejlődik, ezért sokan tesztelgették is a határait. Az említett nyelvi modell azonban csupán kis szelete annak a rengeteg különböző technológiának, amely hatalmas fejlődésen megy keresztül.
A kutatásban az alábbi készségeket vizsgálták: kézírás-, kép-, beszédfelismerés, szöveg-, nyelvértés, általános értelem, általános iskolaimatematika és kódolás.
Az eredmények igen meghökkentők. Ahogyan az ábrán is jól látszik, az MI a különböző képeket, írást és szövegeket jól értelmezi és felismeri, a reál tárgyakban azonban a tudása még mindig nem haladta meg az emberi képességeket.
Ezt azonban nem egyféle mesterséges intelligencia érte el, hanem különböző, általában kifejezetten az adott területre szakosított technológia.
Így ért utol minket a technológia
Azt már tudjuk, hogy egyes területeken utolért minket a mesterséges intelligencia, na de hogyan? A számítási teljesítmény, az adatok elérhetősége és a jobb algoritmusok forradalmának köszönhetően az MI-modellek gyorsabbak, nagyobb adathalmazokból tanulhatnak és optimalizálták a hatékonyságot.
Mivel a következő néhány évben további számítástechnikai és algoritmikus haladás várható, a fejlődés folytatódik. A Contextual AI szerint a nem túl távoli jövőben számíthatunk arra, hogy megoldják a nyelvi modellek dezinformáció-terjesztését, csökkentik a költségeket, és az adatvédelemmel kapcsolatos problémák is megoldódnak. A fejlődés azonban nagyban függ a betanításhoz elérhető adatmennyiségtől, emiatt pedig akadályokba ütközhet a folyamat.
Címlapfotó: shutterstock
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Az Alphabet tulajdonában lévő Waymo jövő héten megkezdi az önvezető járművek tesztelését a japán főváros közútjain. Bár a vállalat még nem döntött arról, hogy elindítja-e robotaxi-szolgáltatását az országban, a tokiói megjelenést így is mérföldkőnek tekinti. A tesztelés elsődleges célja a japán közlekedési környezet sajátosságainak feltérképezése.
Él Budapesten egy fiatal magyar tudós, aki egy egész tudományterületet talált ki magának, elismert szakmai folyóiratot alapított hozzá, és ma már világszerte szívesen látott előadó. Meskó Bertalan orvosi jövőkutató könyvet írt azoknak, akik hozzá hasonló tudatossággal terveznék a jövőjüket.
A publicista alaposan odapörkölt többek között Szily Lászlónak, Tóta W. Árpádnak és Puzsér Róbertnek is.
p
3
0
6
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 12 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szemlelo-2
2023. szeptember 23. 23:00
A röntgenképek elemzése alapján betegségek felismerése a "mesterséges intelligenciának" nevezett tanuló algoritmusok egyik alapfeladata. Leginkább ilyesmire alkalmasak. Az érdekes dolgok efelett kezdődnek.
Sőt. A repülő tud repülni - az ember nem. A daru sokkal nagyobb súlyt képes fölemelni, de akár egy egykarú emelő is. Nemhogy az autó, a bicikli is sokkal gyorsabban képes haladni, mint az ember.